Současné možnosti pomoci uprchlíkům

ČEA / 21.12.2015

Situace ohledně uprchlíků v ČR se velmi rychle mění, a proto je velmi obtížné najít aktuální informace o možnostech pomoci uprchlíkům. Syrských uprchlíků je u nás momentálně pouze něco kolem stovky, a pokud bude situace pokračovat podobným způsobem, na jaře by se číslo mohlo pohybovat v řádu jednotek. Tady jsou nicméně některé možnosti zapojení do pomoci uprchlíkům:

  • V listopadu se otevřela možnost absolvovat školení Ministerstva vnitra a začít jezdit jako dobrovolník do detenčních středisek. Nic bližšího se zatím neví, byla vyškolena první část lidí a je pravděpodobné, že se otevřou další místa. Školení je zdarma, probíhá v Praze a řeší se na něm povětšinou praktické věci. V případě, že by mělo zájem víc lidí, je samozřejmě možné jezdit do detenčních středisek společně. Sledujte stránky MVČR www.cizinci.cz
  • Nabídka pravidelného závazku vůči našim žadatelům o azyl v Zastávce u Brna. Náplní jsou návštěvy žadatelů, psychická podpora, telefonáty, chatovat s nimi… prostě být jim nablízku, ať už fyzicky nebo virtuálně.
  • Aktuální jsou také různé nabídky výjezdů do Srbska a Chorvatska na hranici a na ostrov Lesbos. Vyráží tam poměrně často různě velké skupinky nevěřících dobrovolníků a je skvělá příležitost přidat se k nim jako křesťané – nejen kvůli uprchlíkům, ale také kvůli samotným dobrovolníkům. Většinou jsou to opravdu hodní lidé, kteří naprosto nesobecky pomáhají, aniž by znali Boží lásku. Ježíš se chce a může dotknout i jich. Opět je samozřejmě možné dohodnout se jako skupinka křesťanů a přidat se k některému výjezdu společně.
  • V současné době se navazují kontakty s dobrovolníky v Rakousku a Německu a bude možnost pomáhat také tam – je to o dost blíž, než Srbsko nebo Lesbos
  • Autonomní centrum Klinika, které je do pomoci uprchlíkům zapojené mnoha způsoby příležitostně uvítá pomoc s tříděním oblečení.
  • Pro ty z vás, kdo by se rádi dozvěděli více o práci s migranty, je možné navštívit školení, které je organizováno Asociací pro interkulturní práci , 13.1. v Praze. Více zde.

Zde je také odkaz, kde můžete vyplnit své údaje včetně např. časových možností a dovedností, a pokud se pro vás objeví nějaká pomoc na míru, dostanete email. Příležitostí je ale zatím omezené množství. Tento formulář garantuje Johana Dittrichová z KS Praha, která je v kontaktu s různými skupinami lidí, kteří se dobrovolnou pomocí uprchlíkům zabývají.

 
  • M4
  • Národní týden manželství